Závity mají velké praktické využití

Závity se v praxi hojně využívají, protože je to prvek, který se hodí ke konstrukci všech různých zařízení a výrobků. K výrobě potřebuje správný závitník.

Závity mají velké praktické využití

Různé druhy a použití

Závit se nám jeví jako obyčejná věc, kterou potkáme na spoustě výrobcích, protože jej běžně používáme. Ale je to prvek, bez kterého by řada strojů nemohla fungovat a sami si můžete spočítat kolik je například na takovém automobilu použito těchto prvků, což dokazuje jejich obrovské využití a fakt, že skvěle fungují a jsou finančně dobře dostupné. Klasickým příkladem je šroub s maticí, kde mám závity vnější a vnitřní se stejným stoupáním.

šroub s maticí

Nejčastěji se používají samosvorné spojení, protože ty se sami nepovolí. Dále se můžeme podívat na některé zvedáky, kde otáčíme s určitou kličkou a tím se závit otáčí a potřebnou věc zvedá nahoru. Naopak v některých prostorech je potřeba dodat produkty z výšky dolů, a proto se dají použít zařízení, jenž má vysoký úhle stoupání, a to dopraví produkty na potřebné místo směrem dolů. Možností je nespočet, takže to už záleží čistě jen na Vás, kde a jaký typ závitů použijete.

Výroba

K výrobě potřebujeme speciální nástroje, ale rozhodně není nijak dráha a nákladná, takže se používá hojně v sériové i kusové výrobě. Pokud budeme chtít tvoří jen pár závitů doma v dílně, tak bohatě postačí ruční řezání. Na vnější použijeme závitová očka a na vnitřní závitník, přičemž osvědčené jsou závitníky Narex https://www.i-nastroje.cz/nastroje-na-zavity. Dále potřebujeme vhodné vratidlo, do kterého tyto nástroj upneme.

strojní závitník

Třeba u vnitřního typu vyvrtáme nejprve otvor správného průměru, naneseme olej a můžeme začít řezat, přičemž musíme dodržovat kolmost, aby byl závit rovně. U sériové výroby a často ve firmách je tento proces moc zdlouhavý, a proto se tato práce neřeší stejně, kdy například do soustruhu upneme závitový nůž, nastavíme vhodné otáčky a závit je za chvíli hotov. K výrobě jsou potřeba vhodné nástroje, a proto můžete zvolit závitníky Nářez, jenž nemají problém ani s náročnou práci ve firmách. Díky nim je výsledek přesný, takže Vám bude vždy povedený, přičemž dosahují slušné životnosti.