Volba povolání nemusí být peklo. Naslouchejte svému potomkovi.
Jakým směrem se vydat
Většinou už v dětství poznáme, k čemu má naše ratolest nadání. Někdo dobře zpívá, někdo maluje, někdo miluje přírodu a někdo je manuálně či technicky zručný. To už pozorujeme u dětí v poměrně útlém věku. Nicméně je pravdou, že málokomu z nás se poštěstí dělat povolání, které ho baví už odmala. Člověk chodí do zaměstnání spíše kvůli financím a své zálibě se věnuje ve volném čase. Každopádně pokud byste se chtěli poradit s odborníky, jakým směrem se má vaše dítko vydat, máte několik možností. Nejprve si domluvte schůzku s výchovným poradcem ve škole, ten vám určitě poradí na koho se dál obrátit.
Pozorujte a rozvíjejte
Už když jsou děti malé, pozorujte je. S čím si hrají, co je baví a nenásilně je v daných činnostech rozvíjejte. Rozvíjet je můžete samozřejmě i v činnostech, které je zcela nebaví. Ale velmi opatrně, abyste v nich nevytvořili ještě větší odpor nebo dokonce blok. Každé dítě by se mělo hýbat, to mějte na paměti. Pohyb děti rozvíjí a záleží na vás, jaký budete dětem dávat příklad. Motivujte je hrou či zajímavou pohybovou aktivitou. Pohyb je pro ně přirozený. Fyzickou aktivitu u nich podporujte i v průběhu povinné školní docházky. S příchodem blížícího se přestupu na střední školu či učiliště s dítětem řešte jeho budoucnost.
Jak si ji představuje ono samo a opatrně mu sdělte, jak si ji představujete vy. Bude vhodné mu vysvětlit, že pokud si vybere například studium filmových věd, pravděpodobně se mu bude špatně hledat uplatnění na malém městě. Ale vyslechněte si i jeho názor a zkuste najít kompromis.
Volba povolání
Až vaše dítě dostuduje, bude hledat práci. Možností bude mít hned několik. Nejprve se může jít poradit na úřad práce, porozhlédnout se může na internetu na nabídky práce a štěstí může zkusit i u pracovní agentury. Základem bude správně vytvořený životopis. A nemějte strach. I bez praxe může vypadat profesní životopis velmi zajímavě. Stačí uvést dosažené vzdělání, všechny kurzy a sebevzdělávání.