Sauna u Vás doma

Na začátku je dobré položit si několik zásadních otázek. A to například kolik lidí ji bude využívat, jaký prostor máme k dispozici nebo jakým způsobem ji chceme vytápět. Podle toho si vybereme typ sauny. Na výběr máme saunu finskou nebo infrasaunu a každá z nich má úplně jiné nároky.
venkovní dřevěná sauna
Finská sauna
Základem finské sauny je systém vytápění. Saunu buď vytopíme kamny na dřevo nebo kamny elektrickými.  Finská sauna bývá zpravidla větší, ale nemusí to být nutností, dnes se vyrábějí finské sauny i pro 2 osoby. Lze ji tak postavit nejen na zahradu, ale lze ji i zakomponovat do obytné části domu. Protože ve finské sauně si dopřejete vyší teploty (okolo 90°C) i vlhkost vzduchu, myslete na to, aby byla poblíž sprcha, vana nebo bazén, kde se můžete po saunování zchladit. Taky je potřeba počítat s vyšší časovou náročností, než se sauna vytopí na potřebnou teplotu. Při konstrukci je nutnéa myslet na systém ventilace a samozřejmě izolace. Na internetu pak najdete spoustu návodů, jak si takovou finskou saunu postavit svépomocí a pokud se Vám do toho nechce, na trhu je dostatek specializovaných prodejců, kteří vám saunu bezpečně smontují.
Infrasauna
Druhou, neméně sympatickou možností, je infrasauna. Výhodou jsou její relativně malé rozměry, které Vám umožní saunu umístit třeba i do bytu. Teploty v infrausauně jsou nepoměrně nižší než ve finské, dosahují teplot v rozmezí 35-65°C. Jako jsou srdcem finské sauny kamna, u infrasauny jsou to zářiče. Protože infrasaunu pak stačí doslova strčit do zásuvky, je časová náročnost velmi nízká, infrasauně stačí k vyhřátí jen několik minut. I instalace je jednoduchá, saunu stačí smontovat, zapojit a vaše saunování může začít. Další z výhod oproti sauně finské je nižší cena. A i strach z vysokého účtu za elektřinu je zbytečný, infrasauna má spotřebu elektrické energie velmi nízkou – hodinka saunování vás vyjde na cca 20Kč. 
finská sauna, ručníky
Pozitivní vliv na lidský organismus
Pozitvních vlivů na naše tělo je mnoho. Je to například prevence nachlazení, zvyšování odolnosti proti teplotním výkyvům, posilování imunity, regenarace svalů i kloubů nebo hydratace pokožky a nelze opomenout i pozitivní vliv na psychiku – relaxace v sauně pomáhá při boji s únavou i se stresem.