Pořiďte si skleník

Pěstování vlastní zeleniny je stále více oblíbené. Snažíme se vypěstovat vlastní bio okurky, rajčata nebo papriky. Pokud vysadíme tyto rostliny ven, jsme závislí na přízni a nepřízni počasí. Abychom předešli potížím s pěstováním, bude výhodné pořídit si skleník.

Díky skleníku budeme při pěstování choulostivějších druhů zeleniny více úspěšní.
nakládané okurky

Z velkého množství nabízených skleníků je, ale někdy opravdu těžké si vybrat. Rozhodující bude určitě velikost pozemku. Při výběru to bude asi jedno z prvních kritérií, ke kterému budeme muset přihlédnout. Skleník postavte na takové místo, aby byl po celý den na slunném stanovišti. Rozhodně neumísťujte skleník pod stromy. Ani velmi větrné místo nebude dobrou volbou.

Další otázka je, sklo nebo polykarbonát?

Obojí materiál je vhodný. Sklo patří mezi klasické materiály. Vyberou si ho určitě konzervativně založení lidé. Polykarbonát je spíše modernější materiál. Své zastánce si najdou oba materiály.

Výhoda polykarbonátu je jeho lehkost. Dalším plusem je větší údržnost nakumulovaného tepla. Polykarbonátový skleník můžete bez problémů vytápět. Díky tomu, že je tento materiál lehký, není nutná stavba robustní konstrukce. Naopak u klasického skleněného skleníku je nutná konstrukce robustnější.

Jaký vybrat tvar skleníku?

Moderním tvarem jsou skleníky obloukové. Oblíbené jsou skleníky přilehlé přímo ke zdi. Zaberou méně místa a službu nám udělají stejnou jako prostorové skleníky.
bazalky ve skleníku

Z jakého materiálu postavit konstrukci skleníku?

Nejlepším řešením bude hliníková konstrukce. Hliník je lehký a má dlouhou životnost. Mínusem je vyšší pořizovací cena.

V každém případě při stavbě skleníku dbejte na pevné betonové základy.

Pokud se na stavbu skleníku svépomocí necítíte, můžete ho zakoupit nejen ve specializovaných prodejnách, ale také v každém hobby supermarketu.