Jak vysoké kapesné je pro teenagera adekvátní

Pro většinu rodičů, kteří mají děti přicházející do puberty, je otázka kapesného poměrně ošemetná. Neexistuje návod, kolik by dítě mělo dostávat a ani jeden extrém není dobrou volbou.
panenka babička.jpg
Učíme-li svého potomka, že má vždy všeho dostatek, zaděláváme mu tím na pěkné problémy v pozdějším samostatném životě. Děti, které od rodičů dostávají spousty peněz jen tak, mývají v dospělosti problém s nalezením adekvátní práce za slušný plat. Už od poměrně útlého věku jsou vedeny k tomu, že se pro peníze nemusejí příliš snažit a je jich vždy dostatek.
Pokud si ale teď říkáte, že je tedy lepší, když dostává minimum, není ani to správnou volbou. Nejen že mezi ostatní děti nebude zapadat – to je v tomto případě problémem minimálním. S penězi se ale nenaučí hospodařit, a když se později dostane k větší částce, může se zachovat nezodpovědně.
prasátko na penězích.jpg

Pravidelné kapesné vs. peníze na požádání

Jednou ze zásadních chyb, kterou rodiče často dělají, je, že svým dětem poskytují finanční prostředky kdykoliv, kdy si o ně řeknou. Dítě poté nemá potřebu peníze šetřit a neučí se myslet s nimi do budoucna.
Lepší volbou je tedy pravidelné kapesné. Určete si se svým potomkem, kdy a kolik bude dostávat peněz. U mladších dětí jsou lepší kratší intervaly – například týdenní. Tímto způsobem vymezíte dobu, po kterou musí finance synovi nebo dceři vydržet.

Kolik je adekvátní částka

Do kapesného byste měli zohlednit náklady, které dítě má – především co se týče školy. Jezdí-li do školy autobusem, musí mít na jízdné vždy dostatek a ideálně něco navíc.
Do kapesného nezahrnujte další školní výdaje – například na výlety atp. Váš potomek by se poté mohl cítit ne vlastní vinou podvedený.

Jak postupovat při věkovém rozdílu

Pokud máte dětí více, měli byste jim vysvětlit i rozdíly v kapesném. Můžete tak udělat například určením věku, kdy se jim kapesné navýší, nebo také věk, od kterého si budou muset hledat brigádu.