Betonový plot – praktické a esteticky přijatelné řešení oplocení

Některým lidem naskakuje při vyslovení slova „beton“ husí kůže. Představí si rázem davové šílenství v centrech měst, v oné betonové džungli s minimem rostlin a s převahou zaparkovaných a jedoucích aut, obchodů a zmatených, pobíhajících lidí.

Beton získal bohužel tento příměr díky svému škaredému vzhledu, přitom je to materiál, bez něhož se neobejde žádná stavba. Jestliže ovšem zajistíme, aby byl odléván do zajímavých tvarů a nebyl jen v šedé základní barvě, pak s ním můžeme doslova kouzlit.

zeď s rostlinami

Betonové ploty jsou jednou z možností, kde se tvůrčí záměr stavitelů a architektů vydařil. Spočívají v konstrukci sestavené ve formě stavebnice suchým zděním, a to bez nutnosti vytvářet hluboký a rozsáhlý pruh základů, který je typický pro všechny zděné zdi a zídky.

betonová zídka

Betonový plot sestává z kombinace plochých, velmi tenkých odlévaných panelů a armovaných sloupků s drážkami, kam přesně panely zapadají. Panely mají obvyklé rozměry 200 x 50 cm, tím pádem se oplocená plocha velmi rychle zaplní, mnohem rychleji, než při pokládání cihel. Nevýhodou je ovšem hmotnost panelů cca 70 – 90 kg, což vyžaduje buď větší fyzické nasazení anebo mechanizační prostředky, zejména mobilní jeřáb.

Se dřevem jde o skvělou kombinaci

Z panelů se nejčastěji staví oplocení vysoké 150 – 200 cm, tento způsob je ideální např. jako zábrana před hlukem a prachem z ulice, u příjezdové komunikace, anebo tam, kde chceme mít zajištěno soukromí, které má vyšší preferenci než výhled do krajiny. V některých situacích je však výhodnější postavit z betonu pouze přízemní nízký sokl a doplnit jej dřevem, nejčastěji vodorovnými fošnami či latěmi. Zvolíte-li kontrastující barvu lazury dřeva, pak spolu s betonovými odlitky půjde o zajímavý architektonický prvek. Můžete se o tom přesvědčit na Internetu na mnoha zveřejněných fotografiích.