Problémy bezdomovců

Najdeme je téměř v každém městě a pokud to jde, vyhýbáme se jim obloukem. O koho jde? O bezdomovce.

Bezdomovci nejsou vítanými obyvateli města, ale bohužel v každé městě je u nějakého obchodního střediska najdeme. Většinou v hloučcích posedávají, občas jsou hlučnější, ale v podstatě popíjejí a tráví čas nicneděláním. Občas projdou město a prolezou všechny kontejnery, jestli v nich není něco k zužitkování.

bezdomovec

Těžko říct, jaké osudy přivedou lidi k takovému způsobu života, ale je pravdou, že část z nich takto žije dobrovolně. Řada měst má programy pro zařazení bezdomovců do běžného života, nabízí jim společensky prospěšné práce, i když pouze za minimální mzdu, ale mnohdy k tomu mají i nabídku sociálního bydlení. Jenže řada z nich se bude raději živit tím, co najdou v kontejnerech nebo tím, co jim dá kolemjdoucí, než aby pravidelně chodili do práce a bydleli na ubytovně, kde je striktní zákaz pití alkoholu.

Tito lidé touží po bydlení možná jen v tuhých zimách, to využívají sociálních přístřešků, ale v létě najdeme celá stanová městečka někde za městem. Je nesmysl poskytnout těmto lidem hypotéku bez příjmu, protože oni možná kromě nějakých nízkých sociálních dávek opravdu žádné příjmy nemají.

Chcete-li vědět, jestli bezdomovec, který vás žádá o desetikorunu skutečně potřebuje vaši pomoc, nedávejte mu peníze, ale nabídněte mu něco ze svého nákupu, rohlík, jablko, cokoliv a pokud tento malý dar od vás přijme, možná změníte názor, že každý bezdomovec je alkoholik, který nechce pracovat.

bezdomovec

Jeden hotel v mém okolí, nabízí u bočního vchodu přebytky jídla bezdomovcům. Je zvláštní, že to nezpůsobilo nějaké shromažďování těchto lidí. Přijdou, podívají se, jestli tam nějaké jídlo je, a pokud ano, tak si jej vezmou a jdou dál. Žádný nepořádek, žádné poposedávání po okolí. I bezdomovci umí dodržovat pravidla.